Steve Davis i jep fund karrierës

130

Steve Davis i ka dhënë fund karrierës së tij në lojën e biliardos. 58 vjeçari ka qenë gjashtë herë kampion i kësaj loje, deri sa e ka dominuar këtë sport nga viti 1970 deri në vitin 1990, transmeton Gazeta Sheshi.

Me 10 prill të këtij viti ka zhvilluar duelin e fundit përballë Fergal O’Brien, të cilin e humbi dhe e lëshoi mundësinë për tu kualifikuar në kampionatin botëror.

“Ka qenë fantastike për mua të jem kampion i kësaj loje për disa vite. Kam kaluar mirë dhe disa herë e kam parë këtë sport si profesion timin dhe jo si hobi”, deklaroi Davis.

9 Feb 1997:  Steve Davis of England winner of the Benson and Hedges Snooker Championship at the Wembley Conference centre.  Mandatory Credit: Mike Cooper /Allsport
9 Feb 1997: Steve Davis of England winner of the Benson and Hedges Snooker Championship at the Wembley Conference centre. Mandatory Credit: Mike Cooper /Allsport