Serbia nderon Putinin me skulpturë dylli

182

Një muze në Serbi ka vendosur për ekspozim një figurë nga dylli të presidentit rus, Vladimir Putin.

Figura është paraqitur nga Muzeu i Figurave nga Dylli i Jagodinës në Serbi, përpara një mase prej mijëra njerëzish.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq e ka lavdëruar Putinin dhe e ka quajtur Rusinë mike të vjetër të Serbisë, si dhe një “partnere të fuqishme politike”.

Putin është i huaji i parë që paraqitet në këtë muze. Sipas disa rrjeteve televizive vendore, figura e tij nga dylli ka tërhequr një masë prej rreth 2500 njerëzisht, kureshtarë për ta parë këtë vepër.

Daçiqi tha se modeli i Putinit, i veshur me një kostum të zi, këmishë të bardhë dhe kravatë të kuqe, është “vepra artistike më e bukur e muzeut dhe që i ngjan më shumë origjinalit”.

Në këtë muze janë paraqitur më herët edhe 30 figura të tjera, si ajo e Slobodan Milosheviqit dhe Zoran Gjingjiqit.