Prishtina kampione e Kosovës, Drita dhe Ballkani vazhdojnë luftën për Evropë

1214

Prishtina një javë pa përfunduar sezoni është shpallur edhe zyrtarisht kampione e Kosovës, për edicionin 2020/21, shkruan Gazetasheshi.com.

Kryeqytetasit në udhëtim kanë triumfuar me rezultat prej 1:2 ndaj Gjilanit dhe kështu kanë rikthyer në shtëpi titullin pas 8-të vite pritje.

Ndërsa gara për një vend në evropian është ende e nxehtë. Drita si mysafir i Drenicës kreu mjaftë mirë detyrën duke arkëtuar tri pikë të plota, pasi e mposhti me rezultat bindës 3:0. Ndërsa fitore bindëse arriti edhe Ballkani në shtëpi ndaj Trepçës ’89 me rezultat 4:3, duke qëndruar ende në lojë për një vend në Evropë, kurse mitrovicasit me këtë humbje rrezikojnë edhe seriozisht rënien nga elita.

Fitore të madhe ka marrë edhe Arbëria, ka fituar me rezultat 3:2 si vendas ndaj Llapit. Dobrajasit me këtë fitore kanë rritur shpresat ende për mbetje në elitë. Këndellje ka pasur edhe Feronikeli duke mposhtur Besën me rezultat 3:1 dhe bën një hap të rëndësishëm për t’u larguar nga zona e kuqe.

Gjilani – Prishtina 1:2

– Mbyllet ndeshja!

15′ Mici e kalon në epërsi Prishtinën, pasi mjaftë mirë e dërgoi topin në rrjetë nga penaltia

Formacionet zyrtare:

Gjilani: Koliqi (GK); Rapa, Çyrbja, Hila, Busiç, Hajdari, Dallku, Sorsa, Useini, Musolli, Progni. Kryetrajner: Ismet Munishi.

Prishtina: Nika (GK); Krasniqi, Mici, Dellova, Boshnjaku, Kryeziu, E. Krasniqi, Zyba, Abazi, Bekteshi, Lilaj. Kryetrajneri: Zekrija Ramadani.

Gjyqtarët: Gramos Shala, Bujar Selimaj, Besnik Morina, Mentor Ajeti.

Stadiumi i “Qyteti” në Gjilan

————————————————————————————————

Ballkani – Trepça ’89 4:3

– Mbyllet ndeshja

5′ Ballkani kalon në avantazh, pas një harkimi nga Potoku në rrjetë topin e dërgoj Krasniqi.

Formacionet zyrtare:

Ballkani: Ljuljanovic (GK); Thaqi, Potoku, Berisha, Gashi, Hoxha, Krasniqi, Daku, Kuç, Jashanica, Baftiu. Kryetrajneri: Ardian Basha

Trepça ’89: Hyseni (GK); Pllana, Carbonieri, Berisha, Mashau, Dedia, Ard. Muja, Jashari, Arb. Muja, Nimani, Shala. Kryetrajneri: Shpëtim Idrizi.

Gjyqtarët: Dardan Çaka, Fatlum Berisha, Elvis Bicaj, Genc Nuza

Stadiumi i “Qytetit” në Suharekë

————————————————————————————————

Drenica – Drita 0:3

09′ Liman e kalon në epërsi Dritën, pasi një asistimi me kokë nga Shabani, mjaftë mbrojtësi e dërgon topin në rrjetë

Formacionet zyrtare:

Drenica: Ymeri (GK); Gjoni, Ramadani, Dervishaj, Dumani, Bejta, Lushtaku, Silva, Rogova, Jashari, Uka. Kryetrajneri: Sami Sermaxhaj

Drita: Maloku (GK); Arago, Gërbeshi, Limani, Xh. Shabani, Blakçori, Vucaj, B. Shabani, Fazliu, Alidema, Haxhimusa. Kryetrajneri: Ardian Nuhiu

Gjyqtarët: Tefik Maloku, Fatmir Sekiraqa, Meriton Berisha, Besfort Kasumi

Stadiumi: “Bajram Aliu” Skënderaj.

————————————————————————————————

Arbëria – Llapi 3:2

– Mbyllet ndeshja

Formacionet zyrtare:

Arbëria: Miftari (GK), Zabërgja, Bahtiri, Hyseni, Seferi, Cesar Santos, Avdulli, Lika, Kryeziu, Ibrahimi, Pira. Kryetrajneri: Arbnor Morina.

Llapi: Ajeti (GK); Idrizi, Bujari, Prençi, Veliu, Hyseni, Krasniqi, Zeqiri, Selmani, Shabani, Peposhi, Hoti. Kryetrajner: Tahir Batatina.

Gjyqtarët: Selim Isufi, Taulant Ibërdemaj, Bajram Kabashi, Visar Kastrati

Stadiumi: “Zahir Pajaziti” Podujevë

————————————————————————————————

Feronikeli – Besa 4:1

– Mbyllet ndeshja

Formacionet zyrtare:

Feronikeli: Avdyli (GK); Dabiqaj, Lladrovci, Thaqi, Hoti, Malaj, Bojku, Maliqi, Islami, Milickovic, Hoxha. Kryetrajneri: Faruk Elshani

Besa: Haxhijaj (GK); Ajdini, Salihu, Beseni, Sheqerolli, Maliqi, Rajovic, Qorri, Raqi, Bilal, Ahmed M’Breacek. Kryetrajneri: Leutrim Krasniqi.

Gjyqtarët: Alban Shala, Lumturije Muhadri, Hekuran Osmani, Lirim Jashari

Stadiumi: “Rexhep Rexhepi” Drenas

/GazetaSheshi/