Pirlo ka përdorur 34 formacione të ndryshme në 34 ndeshje si trajner i Juventusit

101
Andrea Pirlo coach of Juventuss FC during the Serie A football match between Juventus FC and UC Sampddoria at Allianz Stadium in Torino (Italy), September 20th, 2020. Photo Federico Tardito / Insidefoto/Sipa USA

Andrea Pirlo nuk po kalon një sezon të mirë si trajner i Juventusit.

Tekniku italian ka dështuar në garën për titullin kampion dhe rrezikon seriozisht edhe kalimin në Ligën e Kampionëve.

Juventusi nuk ka arritur të gjejë një identitet nën urdhërat e tij dhe kjo nuk është për t’u habitur duke marrë parasysh se ai përdori 34 formacione të ndryshme në sezonin e tij debutues.

Duket se ka krijuar konfuzion, pasi La Gazzetta dello Sport analizoi 34 ndeshjet e tij në Serie A në krye.

Asnjëherë ai nuk vendosi të njëjtët lojtarë në formacionin e skuadrës së tij.

Shumë prej tyre kishin disa role të ndryshme, të tilla si Danilo në mbrojtësin e djathtë, mbrojtësin e majtë, një mbrojtës qendror apo edhe herë pas here si mesfushor.