Numrat të cilët klubet i kanë tërhequr në shenjë respekti për legjendat (Foto)

178

Në futboll numri në fanellë në disa raste është personifikim i lojtarit.

Numri dhjetë zakonisht ngjall kujtime e një mesfushori magjik, numri nëntë të një golashënuesi të madh, apo numrat tre dhe katër të mbrojtësi legjendar.

Kur lojtarët largohen apo pensionohen nga futbolli, klubet vendosin që të tërheqin numrat e tyre nga përdorimi në shenjë respekti për ata.

Më poshtë keni 121 lojtarët dhe numrat e tyre të fanellave që klubet i kanë tërhequr.

1. Marc-Vivien Foe (Man City #23)

Marc-Vivian-Foe

2. Gianfranco Zola (Chelsea #25)

Gianfranco-Zola

3. Paolo Maldini (Milan #3)

Paolo-Maldini

4. Javier Zanetti (Inter #4)

Javier-Zanetti

5. Diego Maradona (Napoli #10)

Diego-Maradona

6. Raul (Schalke #7)

Raul

7. Bobby Moore (West Ham #6)

Bobby-Moore

8. Johan Cruyff (Ajax #14)

Johan-Cruyff

9. Mathieu Valbuena (Marseille #28)

Mathieu-Valbuena

10. Karel Poborsky (Ceske Budejovice #8)

Karel-Pob

11. Ferenc Puskas (Honved #10)

F-Pusk

11. Roberto Baggio (Brescia #10)

Roberto-Baggio