Notat e lojtarëve, Zvicër 3-1 Turqi: Shkëlqyen Shaqiri e Xhaka

204

Zvicra e ka mposhtur Turqinë me rezultat 3-1 në kuadër të Grupit A në Euro 2020.

Golat për Helvetikët i shënuan Xherdan Shaqiri me dy dhe Haris Seferovic, gjersa për turqit realizoi Irfan Kahveci.

Zvicra ishte skuadër më e mirë në fushë dhe mori notën e përgjithshme 7.24, me Turqinë që u vlerësua 6.79.

Lojtari me paraqitjen më të mirë ishte padyshim Shaqiri që shënoi dy gola dhe mori notën 8.8.

Paraqitje brilante pati edhe Granit Xhaka që u vlerësua me 7.5, derisa Admir Mehmedi që u inkuadrua në fund të takimit mori 6.6

Në anën tjetër, dështimi i kësaj përballje doli të ishte Zeki Çelik që u notua me 6.2.

Vlerësimi i lojtarëve të tjerë i të dyja skuadrave: