Njihuni me futbollistët më të paguar në Amerikë

178

Me fillimin e edicionit të ri në kampionatin e futbollit amerikan The Sportbible ka publikuar një listë në të cilën gjenden futbollistët më të paguar, të cilën e transmeton Gazeta Sheshi.

Nuk ka dyshim se kampionati i futbollit amerikan ka rikthyer vëmendjen e shumë yjeve të futbollit europian për shkak të pagave të larta. Shumë futbollistë të njohur, legjenda të ndryshme të klubeve dhe fitues të topit të artë kanë zgjedhur rrugën përtej Oqeanit Atlantik për ta vazhduar karrierën.

Këta janë futbollistët më paguar në futbollin amerikan:

1. Kaka (Brazil) – Orlando City – 6,6 milionë dollarë
2. Steven Gerard (Angli) – LA Galaxy – 6,2 milionë dollarë
3. Frank Lampard (Angli) – New York City – 6 milionë dollar
4. Michael Bradly (USA) – Toronto FC – 6 milionë dollarë
5. David Villa (Spanjë) – New York City – 5,6 milionë dollarë
6. Sebastian Giovinco (Itali) – Toronto FC – 5,6 milionë dollarë
7. Jozzy Altidore (USA) – Toronto FC – 4,7 milionë dollarë
8. Robie Keane (Irlandë) – LA Galaxy – 4,5 milionë dollarë
9. Giovani Dos Santos (Meksikë) – LA Galaxy – 4 milionë dollarë
10. Clint Dempsey (Amerikë) – Seattle Sounders – 3,9 milionë dollarë.

/Gazeta Sheshi/