Ndodh për herë të parë pas 35 vitesh në Premier League (Foto)

231

Premierliga ka hyrë në fazën finale të kampionatit. Në fakt, ky sezon sjell kujtime të 35 viteve më parë, ku për herë të fundit në sezonin 1980-1981, në top treshe të këtij kampionati, nuk ishte pozicionuar asnjë skuadër nga veri-perëndimi i Anglisë (Manchester United, ManchesterCity, Liverpool dhe Everton).

236690
Atë sezon ishte Aston Villa që fitoi titullin, i ndjekur nga Ispwich dhe Arsenali ashtu si sot, ishte në vendin e tretë, ndërsa skuadra e renditur më lartë nga veri-perëndimi ishte Liverpooli, në vendin e pestë.

236691
Pas 35 vitesh, një situatë e njëjtë për skuadrat veri-perëndimore, që kanë Manchester Cityt më lart në vendin e 4-t, me 4 pikë më pak se Arsenali i vendit të tretë.