Kifle me djathë

225

Përbërësit:

 • Miell
 • 2 të bardhët e vezës
 • 100 gr gjalpë
 • 1 gotë kos
 • 1 pluhur për pjekje
 • Djathë
 • Kripë

Përgatitja:

 1. Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën.
 2. Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin dhe gjalpin e zbutur.
 3. Miell shtojmë derisa të formohet një brumë që të ndahet nga duart.
 4. Pastaj brumin e ndajmë në disa pjesë dhe secilën e hapim veç e veç dhe ju hedhim djathin, pastaj i mbështjellim në formë të rrumbullakët dhe i vendosim në tavën për pjekje.
 5. Sipër i lyejmë me të verdhët e vezës.
 6. Futen në furrë dhe pjeken në temperaturë 250 gradë celsius derisa të marrin ngjyrë ari. Ju bëfshin mirë.