Këto janë dy femrat më të famshme të futbollit botëror

523

Futbolli i femrave po merr gjithnjë e më shumë vëmendje dhe këtë e dëshmoi më së miri botërori më i fundit që u organizua në Francë.

SHBA mori kupën e katërt në finalen kundër Holandës, duke ruajtur kryesimin në listën e historikut të kupave.

Gjermania vjen e dyta, me dy kupa, e ndjekur nga Japonia e Norvegjia me nga një.

Botërori i parë për femra nga FIFA u mbajt në vitin 1991, dhe mes finalistëve kanë qenë ekipe si Kina, Norvegjia, Brazili dhe Suedia.

Pas fitores më të fundit në Francë, ku SHBA korri sukses bindës, dy yjet më të famshme të futbollit botëror u bënë Alex Morgan dhe Megan Rapinoe, golashënueset më të mira të ekipit kampion.