“Kante duhet ta fitojë Topin e Artë para Ronaldos dhe Messit, pasi bëri gjërat që portugezi dhe argjentinasi kurrë nuk i kanë bërë”

172

N’Golo Kante ka përparësinë për të fituar Topin e Artë në vitin 2021 pasi ka një arritje të madhe në sezonin e kaluar që as Cristiano Ronaldo e as Lionel Messi nuk e kanë.

Kjo është sipas ish-sulmuesit të Manchester United, Louis Saha, i cili pretendoi se nuk do të ishte një “skandal” nëse francezi do të merrte çmimin e madh.

Kante, luajti një rol të rëndësishëm në triumfin e Chelseat në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar me paraqitjet e tij të jashtëzakonshme në gjysmëfinale dhe finale.

Mesfushori i 30-vjeçar mori çmimin e lojtarit të ndeshjes në të dy përballjet gjysmëfinale kundër Real Madridit.

Dhe përfaqësuesi i Francës dha një paraqitje dominuese në fitoren 1-0 të Chelseat në finale kundër City në Portugali, me Kanten edhe një herë duke marrë çmimin lojtari i ndeshjes.

Që atëherë Kante e ka kaluar formën e tij të shkëlqyeshme në skenën ndërkombëtare me performancën e tij mjeshtërore në fitoren e Francës në Euro 2020 ndaj Gjermanisë.

Saha lavdëroi fituesin e Kupës së Botës në vitin 2018 për tre çmimet e tij lojtarit të ndeshjes përgjatë gjysmëfinaleve dhe finales së Ligës së Kampionëve.

Francezi 42-vjeçar shtoi se Kante ka qenë fantastik dhe e meriton Topin e Artë.

“Nëse ai do ta fitonte [Topin e Artë], unë besoj se do ta meritonte atë. Nuk ka asnjë lojtar, madje as Cristiano Ronaldo apo Messi, që ka qenë njeriu i ndeshjes në të dy takimet e Ligës së Kampionëve, gjysmëfinale dhe finale.

“Dominimi i mesfushës i vetëm, ndërsa në të njëjtën kohë ndihmon lojtarët të ecin përpara. Duke shkuar përpara ai ishte vetëm një fuqi shtesë. Unë nuk kam parë askënd të bëjë diçka të tillë”.

“Mbaj mend disa fitues të tjerë të Topit të Artë, pa asnjë respekt ndaj tyre dhe nuk do të përmend emra, por duke fituar këtë çmim, këtë çmim të mahnitshëm pa ato lloje të shfaqjeve”.

“Kështu që nuk do të ishte aspak skandal nëse Kante i vendos duart në trofe, ai ka qenë joreal. Ai luan si dy lojtarë, duke luajtur jashtë rolit të tij, duke ecur përpara dhe duke bërë gjëra që nuk është dashur t’i bëjë”.

“Këto nuk janë karakteristikat e Messit apo Ronaldos, ku ata qëndrojnë në punën e tyre, duke shënuar gola dhe gjëra të mahnitshme individuale, por ka të bëjë edhe me aftësinë për t’i bërë të dyja. Ai është i pabesueshëm”, ka shtuar më tej legjenda e Djajve të Kuq.