Ja çfarë tha Zidane para sfidës vendimtare ndaj Wolfsburg

128

Vetëm një ditë para ndeshjes vendimtare në Santiago Bernabeu, Zinedine Zidane ka treguar besim që ka në ekipin e tij.

Trajneri shpjegoi çelësin për rikthim: “Ne do të jemi sëbashku. Lojtarët e dinë lojën që ne kemi për të luajtur. Ajo që me shqetësoi mua ishte duke parë fytyrat e lojtareve, por e kam parë se ata janë gati dhe e dinë se çfarë pritet përpara. Kjo e liron tensionin. Jemi 2-0 për ata, ne kemi për të shënuar, por ka 90 minuta apo më shumë për ta bërë rikthimin. Mesazhi është që të jenë të durueshëm. Në La Liga ishim 13 pikë larg nga Barcelona, ​​tani jemi 4. Çdo gjë që ndodh në futboll”.

“Kjo nuk është loja ime e parë e madhe si trajner. Ne kemi pasur shumë ndeshje dhe të gjitha të rëndësishëm. Ndjeje të njëjtin presion si gjithmonë para një ndeshje. Nuk jam i shqetësuar në lidhje me atë që ne duhet të bëjmë. Ne jemi të fokusuar dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Kur shoh lojtarët të fokusuar, kjo ma largon presionin”.

Mentalitet pozitiv
“Real Madridi është gjithmonë i gatshëm për të vazhduar dhe gjithmonë të bëjë më shumë. Është klubi me me se shumti trofe Europian për një arsye. Historia e këtij klubi është shumë e madhe. Jam gjithmonë pozitiv. Kam arritur diçka si një lojtar me këtë filozofi. Nëse do ta kishim fituar ndeshjen e parë, do të ishte më mirë. Tani do të jetë më emocionale dhe me e vështirë. Ne duam ta rikthyejmë rezultatin dhe kjo është me bukur për t`i fituar këto ndeshje në rrethana të vështira“.

Tifozët
“Ne me të vërtetë i duam tifozët. Ne e dimë se sa të rëndësishëm janë. Ajo që unë them për ta është se dua prej tyre që të jenë atje nga e para deri në minutën e fundit. Është një klub i veçantë dhe nesër ne kemi për të luajtur një lojë të veçantë në mënyrë që ne jemi të gjithë të lumtur dhe krenar për lojtarët“.

Durimi
“Ka pasur shumë mesazhe mbështetjeje. Kjo është një ndeshje e rëndësishme, këtë të gjithë e dimë. Ju duhet të luani këtë lojë me kokën tuaj. Ne nuk jemi duke shkuar për të fituar ndeshjen për vetëm 10 ose 15 minuta. Mund të bëhet e komplikuar në qoftë se ata shënojnë një gol, por në futboll gjithçka mund të ndodhë. Ajo që ne duhet të bëjmë është të jemi të përqendruar nga minuta e parë e deri në të fundit “.

Benzema
“Ai është rikuperuar plotësisht nga ajo goditje që kishte marrë. Ai është i gatshëm për të luajtur mirë dhe i fokusuar “.

Sulmi dhe mbrojtja
“Ne e dimë se në qoftë se ne duam të kemi më shumë mundësi, ne kemi për të mbajtur portën të paprekur. Lojtarët e dinë atë. Mbi të gjitha ajo që ne duhet të bëjmë është të luajmë futboll. Ne jemi duke shkuar për të shkuar për të luajtur me të njëjtin intensitet si të Wolfsburg dhe çfarë do të vendosë do të jetë topi. Beteja dhe të gjitha që janë të mirë, por ajo që ne duhet të bëjmë është të luajmë futboll “.

“Një gol kundër do të komplikojë gjërat, por kjo mund të ndodhë. Ne duhet të jemi të durueshëm dhe të fokusuar. Ne kemi 90 minuta, ne duhet të jemi plotësisht në lojë. E dimë se ne mund të shënojmë gola dhe se duhet të jemi të kujdesshëm. Për të luajtur vullnet është për të mbrojtur mirë, të balancuar dhe të përqendruar, jo vetëm shënuar gola “.

Rikthimet si një lojtar
“Nuk e mbajë mend saktësisht. Ky klub ka qenë gjithmonë kështu, ka bërë disa rikthime të jashtëzakonshme dhe kishte disa lojëra të rëndësishme në Bernabeu dhe nesër është një tjetër lojë. Ndoshta kjo është më e rëndësishme e këtij sezoni. Ne jemi të gatshëm për të luajtur atë “.

Casemiro
“Ai është një lojtar i cili sjell ekuilibër në ekip. Ne do të shohim se kush starton nesër. Ne e dimë rëndësinë e Casemiro kur ne jemi duke sulmuar. Kur ne kemi topin është e rëndësishme të dini se çfarë do të ndodhë më pas. Ai gjithmonë mendon për këto gjëra “.