Gjashtë arsye përse Arsenal duhet ta shkarkojë Arsene Wenger

278

Një tjetër sezonë i çuar në dëm nga skuadra londineze Arsenal. Kur kanë mbetur edhe pak javë deri në përfundimin e kampionatit anglez, topçinjtë duken jo serioz në garën për titull, pasi kanë varguar rezultate negative në ndeshjet e fundit.

Arsye për këtë po shihet menaxhimi i dobët i klubit nga francezi Arsene Wenger, që nuk arrinë dot të ndërtojë një skuadër kompetitive, përkundër buxhetit të lartë që ka klubi në dispozicion.

Faqja e njohur britanike Metro ka ofruaru gjashtë arsye përse revolveristët duhet ta shkarkojnë Arsene Wenger, të cilat në vazhdim i përcjell Gazeta Sheshi.

6. Ai kurrë nuk mëson nga gabimet

LONDON, ENGLAND - JANUARY 24: Arsenal manager Arsene Wenger with assistant Steve Bould and physio Colin Lewin during the Barclays Premier League match between Arsenal and Chelsea at Emirates Stadium on January 24, 2016 in London, England. (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images)
Besimi i tepërt tek disa lojtarë ka ndikuar negativisht në lojën dhe ecurinë e rezultateve tek topçinjtë, me ç’rast jo rrallë herë kanë mbetur pa gjysmën e skuadrës në mesin e sezonit, për shkak të lëndimeve të shumta.

Wenger vazhdon tani e disa sezona të vuajë nga mos mësimi i gabimeve të tij.

5. Taktika të tmerrshme

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 23 :  Luis Enrique manager of FC Barcelona and Arsene Wenger manager of Arsenal before the UEFA Champions League match between Arsenal and Barcelona at the Emirates Stadium on February 23, 2016 in London, United Kingdom.  (Photo by Catherine Ivill - AMA/Getty Images)
Trajneri francez jo rrallë herë ka vendosur të përsërisë formacionin e tij të zakonshëm 4-2-3-1, pa marrë parasysh rivalin me të cilin gjendet në fushë. Madje mungesa e një Plani B, po shihet si njëri ndër faktorët kryesorë që taktikat e tij janë lehtë të lexueshme nga rivalët.

4. Kundërthëniet në deklarata

during the Barclays Premier League match between Arsenal and Leicester City at the Emirates Stadium February 14, 2016 in London, England.
Wenger jo rrallë herë i ka rënë pishman fjalëve të tij. Kjo gjë shpesh herë ka nevrikosur tifozët e klubit, të cilët janë shërbyer me fjalët e tij, derisa ai i ka kundërshtuar në momentin e parë që i është dhënë mundësia.

Fillimisht kishte thënë që në skuadrën e tij kishte një lider në secilin repart, pastaj ka deklaruar se skuadrës së Arsenal-it, i mungojnë liderët.

3. Lojtarët nuk besojnë më në të

Arsenal's French manager Arsene Wenger (R) looks on as Arsenal's German defender Per Mertesacker (L) leaves the picth having been sent off during the English Premier League football match between Arsenal and Chelsea at the Emirates Stadium in London on January 24, 2016. AFP PHOTO / BEN STANSALL RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. / AFP / BEN STANSALL        (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images)

Fryma dhe shpirti luftarak është duke munguar për momentin tek topçinjtë. Madje, shpesh herë lojtarët nuk japin maksimumin, duke lëshuar mundësinë të kaloj nëpërmjet këmbëve të tyre, me ç’rast tregon një mungesë mos besimi tek trajneri i tyre aktual.

2. Dështimi në transferime

ST ALBANS, ENGLAND - APRIL 27: Kim Kallstrom of Arsenal during a training session at London Colney on April 27, 2014 in St Albans, England. (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images)
Të gjithë mundë të thonë, shikoni Petr Cech, Mesut Ozil, Alexis Sanchez, mirëpo shikoni lojtarët e tjerë: Gabriel, Yaya Sanogo, Kim Kallstrom, Gervinho, Andre Santos, Park Chu-Young, të gjithë të dështuar.

1. Ai e mban prapa Arsenal-in

LIVERPOOL, ENGLAND - JANUARY 13: Arsene Wenger Manager of Arsenal gestures during the Barclays Premier League match between Liverpool and Arsenal at Anfield on January 13, 2016 in Liverpool, England.  (Photo by Alex Livesey/Getty Images)
Përkundër formës jo të mirë dhe jo rrallë herë sezonave të dështuar të skuadrave tjera si: Manchester City, Chelsea apo Manchester United, Arsene Wenger nuk ishte asnjëherë në gjendje ti tejkalojë ato.

Madje shpesh herë turpërimet e skuadrës së tij në duelet kryesore, kanë bërë që tifozët tashmë të humbasin çdo shpresë, ndaj e vetmja rrugë për të dalur nga ky çorr-sokak është shkarkimi i tij.

/Gazeta Sheshi/