Feyenoordit i largohet kapiteni pak para ndeshjes me Dritën, tifozët i vënë flakën fanellës së tij

1559

Ish-Kapiteni i Feyenoord, Steven Berghuis është transferuar te rivalët e përjetshëm të Feyenoord, Ajax.

Klubi i Ajax ka konfirmuar se kanë arritur një marrëveshje me Feyenoord për shërbimet e ish-anësorit të Watford, i cili do të nënshkruajë një kontratë katër-vjeçare.

Raportet thonë se tarifa e transferimit të lojtarit holandez është vetëm 5.5 milion €.

Por tifozët e Feyenoord janë të zellshëm për shitjen e kapitenit të tyre dhe videot e tifozëve që digjnin fanellën e tij, u shpërndanë në internet kur doli se ai do të largohej nga Roterdami për në Amsterdam.

Arsyet e Berghuis burojnë nga dëshira e tij për të fituar trofe, për të luajtur në Ligën e Kampionëve dhe të mbetet në garë për ekipin kombëtar të Hollandës.

“Unë jam 29 vjeç dhe nuk është sekret që doja të bëja hapin tjetër,” tha Berghuis për faqen zyrtare të Ajax.

“Është e rëndësishme për mua të zhvillohem më tej në këtë sport.

“Kur bëra zgjedhjen për klubin tim të ri, përveç zhvillimit tim si futbollist, unë isha shumë në kërkim të ndërthurjes për të luftuar për trofe, për të luajtur në UEFA Champions League dhe për të qëndruar si opsion për ekipin kombëtar”.

Berghuis do të bëhet lojtari më i fundit që do të dalë në të dy anët e ‘Der Klassiker’, duke ndjekur gjurmët e Henk Groot, Jon Everse, Win Jansen, Johan Cruyff dhe Arnold Scholten.

Remco Ravenhorst, kryetari i klubit të fansave të Feyenoord, ka thënë se tifozët ndihen të “tradhtuar” nga vendimi i Berghuis për të nënshkruar me Ajax.

Kujtojm se Feyenoord do të ndeshet kundër nën-kampionit të Kosovës, Dritës, ndeshje kjo e vlefshme për kualifikim në Europa Ligë.