Barça dhe Messi po negociojnë rinovimin, ja detajet e plota

118

Sipas katalanases “Sport”, Barcelona dhe Leo Messi tashmë kanë lluar të negociojnë rinovimin e kontratës së yllit argjentinas, e cila skadon më 30 qershor. Presidenti Blaugrana, Joan Laporta, dhe babai e përfaqësuesi i futbollistit, Jorge Messi, kanë zhvilluar biseda të ndryshme ditët e fundit, në të cilat marrëdhënia e ardhshme e lojtarit me klubin ka lluar të përcaktohet. Oferta përfundimtare, si projekti nanciar, ashtu edhe ai sportiv, i nënshtrohen, sidoqoftë, rezultatit të auditimit shterues nanciar që po kalon klubi.

Në këto negociata të para midis Laporta dhe Jorge Messi po vendosen bazat e marrëveshjes. Presidenti ka shpjeguar detajet e propozimit të tij për të shkuar te rinovimi i Messit. Një propozim që është ishte pritur mirë nga Messi dhe babai (përfaqësuesi) i tij. Në çdo rast, ka ende shumë gjëra për t’u përcaktuar. Të dyja palët e kanë të qartë idenë dhe, megjithëse është bërë përparim, detajet nuk janë nalizuar. Filozoa bazohet në një kontratë afatgjatë që e lidh Leon me Barçën gjithë jetën, edhe kur karriera e tij në futboll të përfundojë

Një nga shqetësimet kryesore të Messit është projekti i futbollit që do të zhvillohet nga sezoni i ardhshëm. Ylli Blaugrana gjithmonë ka pohuar se, mbi ofertën ekonomike, ekziston nevoja për të pasur një skuadër të aftë për të tuar (ose, të paktën, për të luftuar) për Ligën e Kampionëve. Diçka që, padyshim, nuk ka ndodhur në sezonet e fundit. Përforcimet që mund të arrijnë në verë do të varen nga paratë që Barça ka në dispozicion, megjithëse është e qartë se përparësia kalon përmes një qendërsulmuesi dhe norvegjezi Haaland është objektivi numër një.

Ka ende shumë për t’u bërë në këto negociata midis Barcelonës dhe Leo Messi, por hapi i parë tashmë është ndërmarrë. Dhe me një rezultat pozitiv. Gjithçka duket se tregon se vazhdimësia e argjentinasit është një mundësi më se e vlefshme, megjithëse vështirë se do të ketë një zgjidhje të shpejtë dhe marrëveshja përfundimtare do të zgjasë ende javë për t’u bërë realitet. Harmonia, megjithatë, është e mirë midis të dyja palëve. Asgjë për t’u bërë, natyrisht, me atë që ndodhi verën e kaluar me ish-presidentin Bartomeu dhe “burofax”-in e famshëm dhe të diskutueshëm të Messit, duke kërkuar largimin nga klubi.

Disa javë më parë, në inaugurimin e tij si president i ri i Barcelonës, Joan Laporta iu drejtua Messit, duke e siguruar që dëshira e tij ishte që të vazhdonte në klubin Blaugrana dhe, që nga ajo kohë, sa herë që ata ishin takuar në udhëtime ose ngjarje institucionale, të dy kanë qenë veçanërisht të qeshur. Një shembull i marrëdhënies së mirë midis të dyve. Në çdo rast, si Manchester City, ashtu edhe PSG janë në vëzhgim, duke pritur se si zhvillohen këto negociata mes Messit dhe Barçës. Të dyja klubet, angleze dhe franceze, janë ende të interesuar të marrin përsipër shërbimet e yllit argjentinas për sezonin e ardhshëm, duke marrë parasysh që ato nuk duhet të paguajnë një kuotë transferimi, kur lojtari të lirohet më 30 qershor. Messi, siç kishte premtuar, së pari po dëgjon ofertën e Barçës, para se të marrë një vendim përfundimtar për të ardhmen e tij.