9 fakte që nuk i dinit për Zlatan Ibrahimovic

203

1. Kur ai ka qenë 10 vjeç, është futur në fushë si zëvendësues në pjesën e dytë dhe ka realizuar 8 gola për skuadrën e FBK Balkan. Ekipi i tij po humbiste 5-0 pas pjesës së parë, ndërsa rezultati final i sfidës ka qenë 8-5.

2. Zlatan e ka takuar gruan e tij aktuale kur ka qenë 20 vjeç dhe luante me Ajax. Nga lidhja e tyre 14-vjeçare kanë ardhur në jetë dy fëmijë, të dy djem.

3. Ibrahimovic ka fituar çmimin si Lojtari i Vitit në Suedi 10 herë.

4. Futbolli nuk ka qenë dashuria e parë e Ibrahimovic. Në moshën 15 vjeç ai preferonte të punonte në portin e Malmos në vend që të luante futboll. Trajneri i tij e bindi që të ndiqte sportin.

5. Zlatan mund të kishte qenë një lojtar i Arsenal, por ai ka refuzuar ofertën e Arsene Wenger për të zhvilluar një provë me “Topçinjtë”.

6. Fusha ku ai ka luajtur në fëmijërinë e tij, që ndodhej para shtëpisë së mamasë, është rindërtuar dhe tani quhet “Zlatan Court” (Fusha e Zlatan).

7. Nuk është mirë që të provokoni Zlatan. Ai është një specialist në disiplinën e taekwondo.

8. Ai ka pasur mundësinë të zgjedhë mes kombëtares së Kroacisë ose Bosnjës, por ka zgjedhur Suedinë.

9. Ai është i vetmi lojtar që ka shënuar në Champions League me 6 skuadra të ndryshme.