10 statistika të çmendura pse Majlinda është inspirim për të gjithë autsajderët (FOTO)

158
Kompani indiane e mediave dhe lajmeve të Internetit ‘Scoopwhoop.com’, i ka kushtuar një artikull interesant Kosovës.

Pas suksesit historik të xhudistes numër një në botë, Majlinda Kelmendit, mediat botërore kanë mbushur faqet e tyre me shkrime për të artën e Kosovës.

Së fundmi, kompania indiane e mediave dhe lajmeve të Internetit ‘Scoopwhoop.com’, i ka kushtuar një artikull interesant Kosovës, të cilën ju ftojmë që ta lexoni.

Fitimi i medaljes së artë në Lojëra Olimpike është arritja me madhe në jetë për një atlet. Njerëzit punojnë shumë që të bëhen më të mirët në botë, vetëm disa prej tyre e arrijnë këtë, shkruan ‘Scoopwhoop.com’, përcjell Gazeta Express.

Kosova më në fund fitoi medaljen e parë olimpike në ‘Rio 2016’, dhe ishte e artë. Majlinda Kelmendi fitoi për Kosovën medaljen e parë të artë në xhudo, vazhdon shkrimin e saj ‘Scoopwhoop.com’.

Çka e bën këtë arritje edhe më befasuese, janë disa statistika të çmendura me këtë. Kosova në total ka 1.8 milionë banor.

1. Numri i popullsisë në Kosovë, vlen të theksohet se është më i vogël se numri i popullsisë në vendet Kanpur, Pune, Kolkata, Surat, Nagpur dhe Visakhapatnam.

2. Më shumë njerëz udhëtojnë nga Rajiv Chows për 4 ditë sesa që ka popullsi në Kosovë.

3. Grupi AIB ka më shumë ndjekës se që Kosova ka numrin e popullatës

4. Kosova e ka shpallur pavarësinë e saj në vitin 2008. Kosova është më e re se Rang De Basanti dhe Golmaal.

5. 1.8 milionë studentë në vit në Indi e kanë paguar tarifën për pranimin në Universitet. Numër i njëjtë ky me gjithë popullsinë e Kosovës.

6. AAP ka më shumë ndjekës në Twitter se sa numri i popullsisë në Kosovë.

7. Më shumë njerëz e përdorin metronë në Mumbai krahasuar me numrin e popullatës në Kosovë.

8. Nëse e përdor përpjesëtimin e njëjte të popullatës dhe medaljeve të arta, atëherë India do të fitojë të paktën 60 medalje të arta në këtë Olimpiadë.

9. Numri i personave që kanë shkarkuar lojën “Pokemon Go” në SHBA është pesë herë më i madh se popullsia e Kosovës.

10. GDP e Kosovës 1.7 miliardë. Filmi “Batman v Superman and Captain America: Civil War”, ka fituar të njëjtën shumë të parave në të gjithë botën.

Këto janë disa fakte interesante për Kosovën. Ju urojmë për sukseset e arritura, shkruan në fund ‘Scoopwhoop.com’.