Turqia thotë se Evropa ka dashur të eksportojë ekstremistët në Siri

147

Zyrtarët turq kanë akuzuar qeveritë evropiane se po përpiqen të eksportojnë ekstremistët islamik në Siri, duke thënë se BE-ja ka dështuar për të siguruar kufijtë e saj dhe të bashkëpunojnë në luftimin e kërcënimit xhihadist.

Zyrtarët turq kanë përshkruar këto dështime për “The Guardian” përmes disa rasteve të dokumentuara, të luftëtarëve të huaj duke lënë Evropën, duke udhëtuar me pasaportat e regjistruara në listën e zezë të terrorizmit , duke ardhur nga Evropa me valixhe me armë dhe municione, si dhe duke u liruar pas dëbimit nga Turqia, pavarësisht paralajmërimeve se ata kanë lidhje me rrjetet terroriste.

“Ne kishim dyshime se që ata lejuan këta njerëz të vijnë është sepse nuk i duan në vendet e tyre”, tha një zyrtar i lartë i sigurisë turke.

“Unë mendoj se ata janë dembelë dhe të papërgatitur prandaj kanë shtyjnë trajtimin e kësaj çështjeje derisa ajo u bë kronike”, ka theksuar ai, po ashtu. /KosovaPress/