Speciale: Nga përulja që i bëri Manchesteri United, një yll në pritje që kushton 100 milionë euro, ja rruga e yllit të ri francez

259

Nëse ndeshjet e futbollit në rrugë mund të shihen vetëm si pasion dhe asgjë më tepër, mund të pendoheni derisa të mësoni historinë rrënqethëse të yllit të ri francez, Paul Pogba, i cili vjen nga Roissy-en-Brie, vendi i cili ka marrë vëmendjen më të madhe të mediave botërore, për shkak se një yll i ri në ngritje ka kaluar fëmijërinë aty.

Pogba u rrit me dy vëllezërit e tij, Mathias dhe Florentin, dhe me nënën e tij Yeo Moriba në një banesë në katin e 12-të, tek një bllok 15-katësh në vendin e treguar më lartë.

Juventus star Paul Pogba has come a long way since playing youth football in Roissy-en-Brie A picture of Pogba now decorates the Renardiere housing estate where the midfielder grew up  Nuk është e vështirë të imagjinohet nëna Paulit, e cila përkulej mbi ballkonin duke bërtitur poshtë saj, për ti thirrur tre djemtë e saj që ata të vijnë nga loja e tyre. Paul gjithmonë ishte ai i fundit i cili iu binte urdhrit. Baba i tij Fassou Antoine Pogba dhe e ëma Yeo, janë ndarë kur ai ishte vetëm dy vjet e gjysmë, por ai ka vazhduar të jetojë afër tyre.

I ati ti Paulit kishte lënë punën si inxhinier telekomunikacionit në qytetin e dytë të Guinea e N’Zerekore dhe u zhvendos në Francë në vitin 1960 për të përfunduar në periferinë jug-lindore të Parisit, ku ai ka punuar si mësues.

Ai është 77 vjeç tani dhe më shumë se kurrë është larg nga vëmendja që ka një djalë të tillë të famshëm, por i vetëm i përcjell nga larg ndeshjet e tij në fundjavë.

Karriera e Pogbas:

Për të rinjtë

1999–2006: Roissy-en-Brie

2006–07: Torcy

2007–09: Le Havre

2009–11: Manchester United

Senior –  

2011–12: Manchester United

2012–present: Juventus

 Sambou 'Bijou' Tati reflects proudly on his days managing Pogba for youth side US Roissy-en-Brie Pogba (back row, far left) with coach Aziz Keftouna, who set him challenges to develop his skillsÇmimet individuale të fituara nga Pogba:

Me klub –  

Juventus

Serie A: 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16

Coppa Italia: 2014–15, 2015–16

Supercoppa Italiana: 2013, 2015

International –  

France U-20 

FIFA U-20 World Cup: 2013

Individual –  

FIFA U-20 World Cup Golden Ball: 2013

Golden Boy: 2013

Serie A Team of the Year: 2013–14, 2014–15

FIFA World Cup Best Young Player: 2014

Bravo Award: 2014

UEFA Team of the Year: 2015

FIFA FIFPro World XI: 2015

Serie A Top Assist-provider: 2015–16

Pogba will become the most expensive footballer in history when he moves to Manchester United for £100m Pogba started his professional career at United in the 2011-12 season but failed to break into the first-teamPogba nuk arriti ta dëshmoj vetën e tij asnjëherë tek Manchester United, derisa e ëma e tij e kishte akuzuar ish trajnerin legjendar të kësaj skuadre, Sir Alex Ferguson, i cili e bënte Paulin të vuajë.

“Ai gjithnjë kthehej në shtëpi i mërzitur dhe duke qarë. Ka kaluar një kohë të keqe te Manchester United. Ferguson e bënte atë të vuante”, ishte shprehur e ëma e futbollistit.

Pogba shares a close relationship with his mother Yeo Moriba and he took her to FIFA's Ballon d'Or gala in 2015Yeo Moriba has been supportive of her son throughout his career and defended his progress at Old TraffordNdërkohë që tani është rikthyer më i fortë se kurrë, Pogba lidhet shumë me një kalim të mundshëm tek gjiganti anglez Manchester United, për një shumë rekorde 120 milionë euro, me Real Madridin që ende nuk ka hequr dorë nga futbollisti.

Pogba played a key role in France's run to the Euro 2016 final on home soil earlier this summer From humble beginnings on a housing estate, Pogba has risen to the status of national icon with Les BleusPogba mund të ketë dalë nga rrugët e një lagjeje të varfër në Francë dhe mund të jetë poshtëruar nga ish klubi tij, por tani është një yll në pritje që mund të thyejë rekordin e transferimeve, duke u bërë futbollisti më i shtrenjtë në histori.

Përgatiti: Drilon SYLEJMANI

/Gazeta Sheshi/