Sot Trepça ’89 – Vëllaznimi, ndeshja e zjarrtë e barazhit

Vëllaznimi dhe Trepça ’89 do të luajnë ndeshjen kryesore të këtij edicioni në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në kryeqytet.

Skuadra gjakovare vije në këtë takim si ekipi i katërt i renditur në Ligën e Parë edicionin e kaluar.

Në anën tjetër mitrovicasit e Trepçës ’89 nuk arritën t’i shmangën barazhit dhe mbetën në pozitën e nëntë në Ipko Superligë.

Ndeshja që do të zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë do të jetë vendimtare për të dyja skuadrat, pasi do të mësojnë fatin e tyre se ku do të luajnë edicionin e ardhshëm.

Kujtojmë që dy skuadrat u përballen këtë edicion në gjysmëfinalen e Kupës së Kosovës, ku tutje kaloi Trepça ’89.

Minatorët kishin shënuar fitore të thellë 4:0 në Gjakovë, ndërsa në Riza Lushta dueli përfundoi pa fitues 1:1.

Në ndeshjen e parë në kuadër të barazhit që u zhvillua ditën e enjte, Gjilani shënoi fitore 1-0 ndaj Besës dhe gjilanasit do të jenë edhe për një edicion pjesë e Superligës.