Sot po shkëlqen te Bayerni, por dikur ushqehej e rrinte mes kufomave

Alphonso Davies konsiderohet si një nga të rinjtë më premtues në botën e futbollit. Djaloshi me pasaportë kanadeze, i cili është me origjinë nga Liberia, u ble nga gjigantët e Bajern Mynih te skuadra Vankuver për rreth 10 milionë euro.

Ai është shndërruar menjëherë në një protagonist absolut te kampionët gjermanë, por e kaluara e tij ka qenë e trishtë.

Si shumica e futbollistëve me orgjinë afrikane, edhe për familjen e Alfonsos, vuajtjet kanë qenë të shumta Lufta e Dytë Civile në Liberi i detyroi prindërit e futbollistit të braktisnin vendlindjen.

Ata përshkuan 1500 kilometra rrugë për të mbërritur në Ganë, ku u vendosën në një kamp refugjatësh, ku lindi edhe futbollisti i Bajernit. Ndërkohë së fundmi, në një rrëfim special, nëna e yllit të Bajernit, Viktoria, ka rrëfyer të gjitha vuajtjet që ka përjetuar familja e tyre, duke u shprehur:

“Nëse kthej kokën prapa dhe kujtoj nga kemi ardhur, nga një kamp refugjatësh pa ushqim, pa rroba, dhe tani jemi këtu. Jam krenare për djalin tim”, e nis rrëfimin e saj nëna e futbollistit të Bajernit.

Report: Former Vancouver Whitecaps star Alphonso Davies linked to ...

“Sot jemi në Kanada dhe kemi gjithçka na nevojitet, por kur ishim në Liberi, për të gjetur diçka për të ngrënë duhet të kërkonim në mesin e kufomave. Vendi ishte në luftë civile dhe kishim frikë mos vdisnim. Ishte e rrezikshme, e tmerrshme dhe nuk kishim alternativë tjetër, përveç arratisjes”.

“Kemi udhëtuar 1500 km plot 42 mijë njerëz dhe u vendosëm në Ganë, aty ku lindi Alfonso. Më pas kërkuam azil në Kanada dhe në vitin 2006 u larguam përfundimisht nga Afrika. Sot ndihem krenare për djalin tim”.

“Në kampin e refugjatëve nuk kishim as ushqim as veshje. Tashmë jetojmë në Kanada, aty ku shpresonim të shpëtonim dhe me ndihmën e shtetit kanadez ia kemi dalë. Alfonsos i kam thënë që mund të largohet për të vazhduar karrierën e tij sportive dhe ai më ka thënë që nuk do të ndryshojë kurrë”.