Sneijderit dhe Riberys i është ‘vjedhur’ nga një Topi i Artë (Foto)

168

Formati i Topit të Artë ka ndryshuar që nga vitit 2010, pasi gazeta France Football dhe FIFA vendosën që ta ndajnë vetëm një shpërblim për lojtarin më të mirë në Evropë.

Nëse do të ishin llogaritur vetëm votat e gazetarëve, në vitin 2010, Topin e Artë do ta fitonte Wesley Sneijder, i cili me Interin fitoi të gjithë trofetë, shkruan AS.

Ai mori 293 pikë nga gazetarët, duke lënë prapa Iniestan, Xavin dhe Messin. Por, ky i fundit fitoi Topin e Artë me vota të trajnerëve, përcjell Express.

E njëjta gjë i ka ndodhur edhe Franck Ribery në vitin 2013. Francez ishte votuar si lojtari më i mirë nga gazetarët me 524 pikë, duke lënë prapa Ronaldon edhe Messin.

Por, në këtë vit, Topi i Artë i takoi Cristiano Ronaldos fal votave të trajnerëve.