Si te zgjoheni me e bukur se dje

166

1. Lani fytyren para se te flini: Fillo nga larja e fytyrës dhe kryeni një regjim të plotë të fytyrës: Gjatë natës trupi është në gjendje riparimi. Para se të shkosh në shtrat pastroje fytyrën, sepse në të keni vajra të ndryshëm të lëshuar nga make-up-i juaj. Pas pastrimit aplikojeni një krem ose serum për fytyrë anti-bakterial.

2. Përdorni disa përbërës si:acid glycolic, alga detare ose edhe qaj qetësues siç është kamomili.

3. Mbajeni trupin drejt ndërkohë që flini: Mënyra më e mirë për të fjetur është në shpinë. Fytyra juaj nuk do të prek në jastëk kështu që fytyra juaj do të ketë ajër dhe nuk do të fshihen kremrat që i ke përdorur për të rregulluar fytyrën.

4. Mos e ngjesh fytyren në jastëk: Ngjeshja e fytyres per jasteku për 2500 orë për një vit është njejte sikur t’i ngjitni vete rruadhat rrudhat në fytyrë.

5. Përdorni jastëk mëndafshi: është shumë i mirë për fytyrën tuaj.

6. Ulja e të ënjturave: Hapi i parë: Mbusheni lavamanin tuaj me ujë dhe hidheni mbi të 15 kuba akull. Hapi 2: Vendoseni fytyrën në ujë, pastaj largojeni dhe bëjeni këtë për 10 herë. Uji i ftoftë tkurrë kapilarët e stimulimit e kullimit dhe kështu e ënjtura largohet në mënyrë natyrore.

7. Rregullo rutinën tuaj sezonale: Gjatë muajve të ngrohtë, një krem per lageshti do të ndihmojë në minimizimin e poreve të bllokuara. Gjatë dimrit, hidratimi lëkurës është çelësi i një lëkure të mirë. Shtimi i disa pikave të vajit për lëkur mbi vendin që keni nevojë gjatë natës është shumë e mirë për hidratimin e lëkurës suaj në dimër, por edhe një vulë mbrojtëse mbi lëkurë për të parandaluar avullimin e lagështisë nga ngrohja i bënë mirë fytyrës.

8. Investo në lagështi: Ajri i lageshte eshte celesi. Të rrish në lagështi ndihmon shumë lëkuren tuaj.

9. Krijojeni një vend të rehatshëm për të fjetur: Bëjeni dhomën tuaj të gjumit dhomë për relaks, pa telefon e TV.

10. Flini me rregull: Është shumë e rëndësishme që të kesh një natë të qetë, të flini mirë, të flini në orar, duke e mënjanuar stresin.