SHBA-të në finale, mundet Spanja “e fortë” (Foto)

158

SHBA-të kanë shënuar fitore në gjysmëfinalen e parëtë basketbollit në Lojërat Olimpike, Rio 2016. Amerikanët mposhtën Spanjën me rezultat 82-76 , për të siguruar finalen e Rio 2016.

Dueli ishte i nxehtë nga fillimi, ku Spanjës nuk i shkoi shumë në sulm, por në mbrojtje bëri paraqitje të mira.

Vendimtar ishte Klay Thompson, i cili ishte i sakt nga perimetri, për të çuar epërsinë në 10 pikë në pjesën e parë.

thompson

Megjithatë, Spanja u kthye në vetëm 2 pikë disavantazh falë mbrojtjes së mirë dhe saktësisë në sulm, me DeAndre Jordan që shfaqi një paraqitje shumë të mirë.

Në pjesën e dytë vazhdoi ritmi i njëjtë, ku Spanja nuk dorëzohej as se si dhe herë në katër pikë, e herë në pesë pikë mbante disavantazhin, derisa Thompson dhe Jordan shpërthyen për të çuar në 15 pikë epërsinë e amerikanëve.

thompson 2

Deri në fund Pau Gasol u mundua të udhëheqë djemt e Spanjës drejt një rikthimi, megjithatë kjo nuk ishte e mundur falë gabimeve të shumta në sulm, ani psenë mbrojtje spanjollët shfaqën lojë të mirë, shkruan Telegrafi.

Më i miri i takimit ishte Pau Gasol me 23 pikë dhe tetë kërcime, teksa tek SHBA-të pikë dyshifrore shënuan tri lojtarë.

DeAndre Jordan nuk arriti më shumë se nëntë pikë, por kishte plot 16 kërcime, duke shfaqur herë-herë spektakël të NBA në parket, teksa Thompson me 22, Durant me 14 dhe Irving me 13 pikë ishin prej më të mirëve.

Amerika në finale pret fituesin e duelit Australi – Serbi që zhvillohet nga ora 00:00.