Ronaldo zgjidhet futbollisti më i mirë në Evropë

137

UEFA ka zgjedhur futbollistin më të mirë të vitin në Evropë.

Cristiano Ronaldo është zgjedhur si futbollisti më i mirë i vitit në kontinentin e vjetër, duke mposhtur Antoine Griezmannin dhe Gareth Bale në garën për këtë çmim.

Sulmuesi portugez ka fituar edhe dy trofe të rëndësishme me klubin e tij, Real Madridin dhe kombëtaren e tij, Portugalinë.

Ronaldo me Realin fitoi Ligën e Kampionëve, ndërsa me Portugalinë fitoi Kampionatin Evropian të zhvilluar në Francë.

Në të dy finalet, Ronaldo mundi francezin Griezmann, teksa kjo ishte finalja e tretë që del fitimtar.