Receta: Ëmbëlsirë e ngrirë

681

Përbërësit:

  • 200 gr cokollate per zierje
  • 150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar
  • 600 ml ajke e embel
  • 20 gr sheqer pluhur
  • 4 luge leng portokalli
  • 1 luge levore portokalli ne rende

Per glazuren:

  • 150 gr cokollate per zierje
  • 90 gr margarin

Udhëzimet:

Se pari tundim ajken e embel derisa te trashet. Shtojme sheqerin pluhur dhe vazhdojme me perzierjen.

Shtojme dhe lengun dhe levoren e portokallit. Cokollaten per zierje e shkrijme mbi avull dhe e shtojme tek ajka e tundur. Shtojme dhe cokollaten e zeze te coptuar ne copeza te vogla.
Tani perziejme me tel dore ngadale.

Kallepin per embelsira me madhesi 24 e mbulojme me foli – fundin dhe skajet e kallepit.
Me pas vendosim masen me ajken dhe cokolaten e shkrire ne kallep te mbuluar. Kallepin e fusim ne ngrirje te thelle per 3 ore.

Pak para se ta marim embelsiren nga ngrirja e thelle pergadisim glazuren me shkrirjen e cokollates mbi avull dhe pastaj e perziejme me margarinen e zbutur dhe e perziejme mire derisa te bashkohet mire cokollata me margarinen.

Pastaj e marim embelsiren nga ngrirja, e kthejme permbys kallepin ne menyre qe embelsira te bie mbi tabaka dhe largojme folien. Persiper qesim glazuren, e shtrijme mire me luge dhe embelsiren e kthejme ne ngrirje edhe per 30 minuta derisa te formesohet mire cokollata.

Para servimit, do ta nxjerrim ne momentin e fundit, dhe do ta servojme te ftohte duke freskuar keshtu veten dhe miqte.