Dokumentet franceze: Ja sa shqiptarë e sa serbë pati në Perandorinë...

Shkruan : Enver Sadiku Lufta e Parë Ballkanike kishte përfunduar me humbjen e territoreve të Perandorisë Osmane në Evropë. Mbretëritë e vogla Ballkanike të Serbisë,...

Dokumentet franceze: Ja sa shqiptarë e sa serbë pati në Perandorinë...

Shkruan : Enver Sadiku Lufta e Parë Ballkanike kishte përfunduar me humbjen e territoreve të Perandorisë Osmane në Evropë. Mbretëritë e vogla Ballkanike të Serbisë,...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek

Vajzat e bukura të Instagramit, modeli i suksesit që kalon “mes këmbëve”

Nga Manjola Bregasi Plazhe ekzotike, ushqime delikate dhe poza sensuale femrash nën diell. Është ky imazhi...

Pesë arsyet e krizës së Gjilanit

Nga: Drilon Sylejmani Gjilani ishte rikthyer në elitën e futbollit kosovar me plot ambicje dhe fitorja...

“Komandantët” ose zhvendosja nga problemet reale të shoqërisë shqiptare

Ka kohë, mbase edhe vite që në shoqërinë shqiptare nuk është organizuar një debat përmbajtjesor...

BASHKIM QYTETAR, PËR SHTETIN E SE DREJTËS

Nga Jakup Krasniqi Është momenti i fundit që Opozita e Bashkuar të shkoj drejt krijimit të...

Kriza në LDK-serioze; reformimi i mirëfilltë i saj i domosdoshëm

Nga: Fatmir Sejdiu Proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe në këtë kontekst edhe LDK...

Miqësia, aleanca, liria e shprehjes dhe kriza e legjitimitetit (Pjesa e tretë)

Nga: Shkodran Ramadani …Një tjetër gjë e rëndësishme e cila meriton të përmendet dhe që ka...

Ritualet e patriotit normal shqiptar dhe transkripti i tij publik e i fshehur (Pjesa e dytë)*

Nga: Shkodran Ramadani Alain Badiou vëren se si shteti është një industri shumë efikase në farkëtimin...

Anti-Amerikanizmi, anti-semitizmi dhe imuniteti përballë kritikës (Pjesa e parë)

Nga: Shkodran Ramadani Para 43 viteve, më 1973, në një artikull interesant të botuar në Congress...

Tre taktikat per armiqesimin e shqiptareve me Perendimin

Prof. Dr. Lisen BASHKURTI Mbas permbysjes se sistemit komunist ne vitet ’90-te, Shqiperia, Kosova dhe mbare...

JU TË DY PO NA FYENI TË GJITHË NE

Nga Rexhep QOSJA Kryeministri i Kosovës dhe zëvendësi i tij në konferencën me gazetarët pas protestës...