Nuk ia keni idenë pse e quajtën turqit Majlindën si “e jona” (FOTO)

175

“Njëra nga atletet tona që është duke garuar në Lojërat Olimpike në Rio, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e artë”.

Këtë urim e bëri ekipi i Turqisë, Galatasaray, dega e xhudos, natën kur Majlinda mori të artën dhe në Kosovë kishte reagime të ashpra.

Shumicës u pengoi veçanërisht që turqit i referoheshin Majlindës si “e jona”, duke prishur kështu melodinë perfekte për veshin e kosovarëve natën e së dielës – “Majlinda Kelmendi fiton medaljen e parë të artë në histori të Kosovës”.

Edhe mediat në Kosovë, sidomos ato online me qasje kritike e disa edhe cinike e raportuan urimin e Galatasaray-it.

Por, drejtuesit e klubit nga Stambolli me të drejtë të plotë e cilësuan si të tyren Majlindën, pasi që ajo është anëtare e klubit të xhudos të Galatasaray-it, madje ka kontratë katër vjeçare, të nënshkruar tash vonë – me 10 korrik të këtij viti, njofton Klan Kosova.

Për më tepër, bashkë me Kelmendin kontratë katër vjeçare ka nënshkruar me Galatasaray-in edhe Nora Gjakova.

forot