Një javë para mbylljes së afatit kalimtar veror, këto janë të gjitha lëvizjet e klubeve të Superligës

Kanë mbetur vetëm edhe një javë deri në mbylljen e afatit kalimtar të futbollistëve në Kosovë, derisa si asnjëherë më parë klubet elitare janë përforcuar me futbollistë.

Gjithsej 111 lëvizje janë kryer nga klubet e Ipko Superligës me Trepçën ’89 që është kampion në këtë afat kalimtarë me 15 përforcime të prezantuara, raporton Gazetasheshi.com.

Mirë të përforcuar duken edhe Llapi, Feronikeli dhe Gjilani me një numër të madh përforcimesh, ndërkohë që pa e forcuar organikën e tyre nuk kanë mbetur as Drita dhe Prishtina që kanë lëvizur në këtë afat kalimtarë.

Si asnjëherë më parë është shtuar edhe numri i lojtarëve të huaj. Plot 17 futbollistë nga vende të ndryshme të botës do jenë pjesë e futbollit kosovar, derisa Gjilani me Trepçën ’89 mbajnë primatin e ekipeve “internacionale” me nga katër futbollistë të huaj.

Gazetasheshi.com më poshtë ua sjell transferimet e të gjitha klubeve të Ipko Superligës deri më tani.

Drita

Ardhjet: Edvan Bakaj, Arbër Shala, Albin Krasniqi, Zgjim Mustafa, Filonit Shaqiri, Edenilson Bergonsi, Eri Lamçja, Betim Haxhimusa

Prishtina

Ardhjet: Armend Thaqi, Leutrim Bekteshi, Ahmet Haliti, Argjend Mustafa, Meriton Korenica, Alen Jasharovski


Llapi

Ardhjet: Bledar Hajdini, Bujar Idrizi, Dardan Sekiraqa, Kastriot Selmani, Arbnor Ramadani, Behar Maliqi, Ardian Hoti, Alban Rexhepi, Shend Kelmendi, Fiton Hajdari, Ahmed Januzi

Trepça ‘89

Fotografia e KF Trepça '89 FC
Ardhjet: Arben Beqiri, Viktor Hugo Golas, Gëzim Rusi, Dardan Qerkini, Arbër Pira, Blagoje Gucev, Martin Mirçevski, Elton Basriu, Orges Gava, Mariglen Shosha, Urim Statovci, Antonio Bujqevski, Renato Hyshmeri, Arlind Shabani, Dren Krasniqi

Liria

Fotografia e LIRIA FC
Ardhjet: Gerald Tushe, Rilind Kastrati, Blendi Memaj, Fatih Karahoda, Shpresim Fazlija, Ragip Thaqi, Robert Gjeraj, Valon Bytyqi, Ibrahim Walidjo, Florian Daci, Françesko Lamaj

FeronikeliArdhjet: Deniz Troshupa, Prince Balde, Përparim Islami, Lapidar Lladrovci, Drilon Lladrovci, Artur Magani, Astrit Fazliu, Kastriot Rexha, Alush Gavazaj, Mevlan Zeka , Jean Carrioca, Nicholas Andrews

Drenica

Ardhjet: Drin Hodaj, Isa Eminhaziri, Vigan Rexhaj, Besart Islamaj, Qemaijl Elshani, Diar Mustafa, Rrahim Nimani

Gjilani

Fotografia e SC Gjilani
Ardhjet: Endri Magani, Ansi Nika, Brunild Pepa, Ledion Mucaj, Vilfor Hysa, Jefferson Lopes, Trevin Caesar, Mauricio Jose Marinho, Premton Isufi, Armend Halimi, Wilber Perez

Flamurtari

Ardhje: Flamur Neziri, Lorik Maxhuni, Ben Nash Quansah, Gentrit Dumani, Agron Bruci, Liridon Voca, Shqipdon Ademi, Getuar Dragusha

KEK-u

Fotografia e Elektricistët
Ardhje: Leutrim Avdyli

Ballkani

Ardhje: Ramiz Bytyqi, Fatjon Bushati, Arbër Potoku, Besnik Krasniqi, Blend Baftiu, Egzon Shabani, Leart Emini, Jetmir Topalli, Borche Manevski

Ferizaj

Fotografia e KF Ferizaj
Ardhje: Arbër Mone, Kristi Marku, Stefan Istatov, Genc Hamiti, Albert Kaqiku, Granit Jashari, Fuad Karabeg, Erli Çupi, Florim Berbatovci, Ervin Kacar

Kujtojmë që afati kalimtarë për transferimin e futbollistëve në Kosovë përfundon më 17 gusht.

/Gazeta Sheshi/