Nga 4-400 mijë paund, ja si kanë ndryshuar pagat e lojtarëve përgjatë historisë (FOTO)

247

Futbolli është një sport magjik që ka pësuar në ndryshim të jashtëzakonshëm që nga fillimet e saj. Tabloidi britanik ka publikuar sot një speciale në lidhje me pagat, dhe si kanë ndryshuar përgjatë viteve.

Besojeni ose jo por futbollistët e parë e quanin si pagën e tyre vetëm faktin që luanin futboll, sigurisht në vitet 187-0 futbolli ishte amator, raporton Albeu.

Nga sish kapiteni i Portsmouth-it,Himmy Huthuer i cili revolucionarizoi pagesat e futbollistëve duke marrë për herë të parë 4 paund dhe deri te paga e çmendur e Lavezzit, mos humbisni galerinë më poshtë për të shfletuar historinë.

Fergie Suter u bë i famshëm pasi u shpreh se paga e tij ishte nese luante futboll
Ish-kapiteni Portsmouth Jimmy Guthrie ndihmoi revolucionarizminin e pagave, fitonte 4 paund ne jave

Johnny Haynes u bë lojtari i parë që kishte një pagesë më të madhe se £ 100 në javë
Dennis Bergkamp tronditi Premier League me pagën e tij £ 25,000 paund në javëRoy Keane Man United merrte £ 50,000 në javë pengesë në vitin 2000
Carlos Tevez u bë futbollisti i parë në botë që fitonte mbi 286.000 paund në javë kur ju bashkua Man City-itEzequiel Lavezzi kaloi nga PSG-ja në Kinë për të fituar 400 mijë paund në javë