Maxhuni shqiptari i katërt në histori që arrinë një Evropian

194
Finland vs Lithuania - Susijengi 80v Juhlaturnaus - Metro Arena, Espoo, Finland - 16/08/2019 - ©Ville Vuorinen/Susijengi

Edon Maxhuni sot është bërë basketbollisti i katërt shqiptar, i cili ka arritur ta prek Evropianin me një kombëtare, shkruan Gazetasheshi.com

Maxhuni arriti të kualifikohet me Finlandën dhe falë humbjes së Gjeorgjisë preku kampionatin Evropianin 2022

Kualifikimi në Evropian, Maxhunin e bëri basketbollistin e katërt shqiptar që e arrinë një kompeticion të tillë prestigjioz.

Përveç Maxhunit, Eurobasketin me kombëtare prestigjioze e kanë arritur edhe Ermal Kuqo e Kenan Sipahi me Turqinë dhe Dardan Berisha me Poloninë, madje ky i fundit Polonisë ia kishte siguruar një fitore në çastet e fundit ndaj Turqisë.

Basketbollisti shqitpar në ndeshjen e sotme ka shkëlqyer për Finlandën, ku për 18 minuta të zhvilluara realizoi 17 pikë, 4 kërcime dhe 1 asistim.