Lazanja me spinaq

306

Përbërësit:

1 lugë e mesme vaj ulliri
500g spinaq
gjysma e një qepe, e copëtuar
rigon
borzilok
2 thelpinj hudhre, të shtypura
700g sos për pasta
350ml ujë
300g gjizë
200g djath mozzarella
4 lugë gjelle djathë parmezan, i grirë
1 lugë e mesme kripë
piper i zi
1 vezë
600g lazanja

Përgaditja: 

Nxeni furrën në 180C. Në një tenxhere të madhe në temperaturë mesatare, fërgoni qepën, spinaqin, rigonin, borzilokun dhe hudhrën me vajin e ullirit. Futni brenda edhe sosin për pasta basgkë me ujin, vloni për 20 minuta. Në një enë të madhe, përzini gjizën, mozzarellën, parmezanin, kripë, piper dhe vezën.

Vendosni një sasi të vogël sosi në fund të enës për lazanja. Vendosni 4 fletë lazanje mbi sosin dhe mbuloni me më shumë sos. Shtoni edhe 4 fleta të tjera dhe vendosni gjysmën e sosit me gjysmën e masës së djathit, pastaj prapë fletë lazanje dhe përsërisni këtë hap edhe një herë. Mbuloni mbi me sos, dhe shtoni pak djath të grirë.

Mbuloni me letër alumini dhe futni në furrë për 55 minuta. Hiqeni foljen dhe pjekeni edhe për 15 minuta të tjera. Lëreni të ftohet për 10 minuta para servimit.

Ju bëftë mirë!