Ky futbollist mori numrin e Canës

166

Pas tërheqjes së kapitenit Lorik Cana, pritej një ndeshje lamtumire në shenjë falënderimi për kontributin që ka dhënë gjatë këtyre 13 viteve për kombëtaren, por nuk ndodhi kështu në inaugurimin e “Loro Boriçit”.

Ndoshta kjo ndodh më vonë, ndoshta jo.

Numri 5 mbeti i lirë në kombëtare dhe u krijua përshtypja se do të mbetej pa “pronar” për një kohë të gjatë, duke u bazuar tek ajo që i ka dhënë kombëtares Loriku.

Mirëpo, nguti i dikujt shfaqi anën tjetër të medaljes, që edhe vetë Cana nuk do ta ketë pritur.

Që në ndeshjen e parë pas “Euro 2016”, madje miqësore, numrin 5 e pamë në fushë, por këtë herë mbi shpatullat e Frederik Veselit, një lojtar i ri, që kërkon të ecë në hapat e legjendës kuqezi.

Vetë lojtari, që krijoi polemika të shumta me përfshirjen në 23 emrat e Shqipërisë për finalet e Europianit të Francës, thotë se “numrin 5 nuk e zgjodha, por ma bënë surprizë”!

Me siguri, kjo është “surpriza” e radhës e De Biazit, që e mori në Francë, duke dalë hapur kundër rrjedhës, ose e ka lënë “amanet” vetë ish-kapiteni, për të cilin mediat zvicerane thanë se ishte “shkes” i tij në “Euro 2016”.

Kush ia dhe Veselit numrin 5 të Canës?