Ky është shënuesi që tejkalon Ronaldon me gola

170

Sulmuesi i Guatemalas, Carlos Ruiz, shënoi dy herë për kombin e tij të premten për të tejkaluar kuotën e golave të Cristiano Ronaldos për Portugalinë dhe të bëhet golashënuesi ndërkombëtar më i mirë në botë në mesin e lojtarëve aktivë.

Sulmuesi 36-vjeçari realizoi golat e tij të 62-të dhe 63-të ndërkombëtar kundër Trinidad dhe Tobago për të ndihmuar ekipin e tij për një barazim në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës.

Superylli portugez, Ronaldo ka 61 gola në futbollin ndërkombëtar, duke shënuar gjashtë herë për kombin e tij këtë vit, por lëndimi i fundit i futbollistit të Real Madridit e ka parë Ruizin ta arrijë dhe tejkaloj në ranglistë.

Ruiz shënoi golin e tij të 62-të ndërkombëtar në pjesën e parë për t’i dhënë vendit të tij epërsinë dhe për të marrë të dhënat nga Ronaldo, para se të vë një distancë mes tij dhe 31-vjeçarit me golin tjetër ku Guatemala barazoi rezultatin në 2:2.

Sulmuesi ka arritur edhe rekordin tjetër në më pak ndeshje se Ronaldo, pasi 63 golat e Ruiz për Guatemala kanë ardhur në 131 ndeshje për kombëtaren e tij, ndërsa Ronaldo ka luajtur dy herë më shumë, pra 133 ndeshje për Portugalinë, shkruan Telegrafi.

ruiz

Ruiz po kalon formë të mirë edhe në nivel klubesh, pasi për klubin e tij Municipal ka shënuar 46 herë në 86 ndeshje të ligës në Liga Nacional para se të largohet në korrik.

Golashënuesit më të mëdhenj aktivë në nivel ndërkombëtar:

Carlos Ruiz – 63 gola

Cristiano Ronaldo – 61 gola

Lionel Messi – 56 gola

Wayne Rooney – 53 gola