Ja kush janë 100 dribluesit më të mirë në botë

MADRID, SPAIN - FEBRUARY 14: Cristiano Ronaldo of Real Madrid and Neymar of PSG embrace at half time during the UEFA Champions League Round of 16 First Leg match between Real Madrid and Paris Saint-Germain at Bernabeu on February 14, 2018 in Madrid, Spain. (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Obesarvatori i futbollit, CIES ka shpallur listën e 100 dribluesëve më të mirë aktualish në botë duke marrë parasysh dy faktorë: driblimet e sukesesshme nga një lojtarë për ndeshje dhe saktësinë në lidhje me driblimet.

Në vendin e parë të kësaj liste është një lojtarë shumë i dëshiruar nga Madridi dhe vecanarisht nga Zidane, ai është Eden Hazard që ka pasur mesatarisht 6.4 driblime për ndeshje me një saktësi prej 75%.

Gjëja e cuditshme është se as Cristiano, as Bale dhe as Benzema nuk bëjnë pjesë në këtë listë të përpiluar nga CIES. Në fakt, Madridi ka vetëm dy lojtarë në këtë listë dhe të dy janë mesfushorë: Isco në vendin e 16-të me 3.1 driblime për ndeshje dhe saktësi 68% dhe Modric në vendin e 45-të me 2.3 driblime për ndeshje me një saktësi prej 70%.

Ndërsa, top treshja e kësaj liste kompletohet nga Neymar në vendin e dytë dhe Messi në vendin e 3-të.