Higuain i fundit, ja tradhtitë më të mëdha në futboll (FOTO LAJM)

280

Transferimi i Gonzalo Higuain nga Napoli te rivalët e urryer të Juventus do të mbahet mend si një nga më të bujshmit në historinë e futbollit.

Argjentinasi, i cili ka qenë golashënuesi më i mirë i Serisë A në sezonin e kaluar, ishte kthyer në një ikonë për qytetin e Napolit.

Megjithatë, vizitat mjekësore të zhvilluara në fshehtësi në Madrid dhe nënshkrimi i një kontratë 4-vjeçare me Juventus, kanë bërë që tifozët napolitanë ta konsiderojnë atë një tradhtar.

Por ai nuk është futbollisti i parë që akuzohet për një gjë të tillë. Këto janë pesë transfertat që kanë shkaktuar më shumë polemika.

John Robertson: Nga Nottingham Forest te Derby, 1983
Mo Johnston: Nga Nantes te Rangers, 1989

Roberto Baggio: Nga Fiorentina te Juventus, 1990Luis Figo: Nga Barcelona te Real Madrid, 2000Sol Campbell: Nga Tottenham te Arsenal, 2001