Hashim Thaçi, President i ri i Kosovës

144

Ne raundin e trete te votimit, Hashim Thaçi, me 71 vota, u zgjodh presidenti i ri i Kosoves. Zgjedhja e tij eshte percjelle me protesta te opozites dhe me mospajtime te shumta, edhe nga shoqeria civile. Edhe sot kur po votohej, protestat e organizuara nga opozita vazhduan. Opozita kishte vendosur tendat aty qe nga e merkura. Tendat u hoqen sot pas eskalimit te situates dhe nderhyrjes se policise. Nuk dihet ende se kush i hoqi tendat.

Neper rruge ende ka protestues te opozites, nderkaq edhe simpatizantet e PDK-se kane ardhur ne Prishtine per te festuar zgjedhjen e tij.