Gundogan tregon se cili është më i miri, Klopp apo Guardiola

162

Ilkay Gundogan ka folur për dy trajnerët, Jurgen Klopp dhe Pep Guardiola, me të cilët ka punuar.

Mesfushori gjerman ka punuar me Kloppin te Borussia Dortmundi (aktualisht trajner i Liverpoolit), ndërsa këtë vit i është bashkuar Guardiolas te Manchester City.

Ai ka bërë krahasime mes dy trajnerëve, që sipas tij kanë karakteristika të ndryshme, transmeton KP.

“Të dy i shprehin emocionet gjatë ndeshjes, por Jurgen e përjeton çdo moment nga banka dhe nuk është e vështirë ta kuptosh pse Dortmundi ka pasur aq shumë suksese nën menaxhimin e tij”.

“Në anën tjetër edhe Pep është i pasionuar ndaj punës që bën, por në një mënyrë tjetër. Guardiola është një gjeni i cili e lexon ndeshjen dhe mbulon çdo situatë të mundshme”.

“Ai gjithmonë na mëson sesi të krijojmë hapësira dhe gjen zgjidhje që nuk do t’i bënte asnjë trajner tjetër dhe kjo e bën atë më të mirin në botë”, ka deklaruar Gundogan.