Formacioni me lojtarët më të mirë që kanë luajtur ndonjëherë në Ligën e Kampionëve (Foto)

168

Gara më e madhe evropiane për klube do të rifillojë këtë të martë, ndërsa gjatë viteve në këtë kompeticion kanë luajtur disa prej emrave më të mëdhenj të futbollit.

Ikonat e futbollit u janë gëzuar triumfeve të ndryshme në këtë konkurrim elitar, ndërsa më poshtë jua sjellim një formacion prej njëmbëdhjetë lojtareve që konsiderohen se kanë shkëlqyer në pozitat e tyre që nga viti 1992 kur edhe riemërua Liga e Kampionëve, transmeton Telegrafi.

Portier

Iker Casillas (156 paraqitje – Real Madrid dhe Porto)

Mbrojtës

Qendërmbrojtës

Paolo Maldini (109 paraqitje – Milan)

Carles Puyol (115 paraqitje – Barcelona)

puyol

Mbrojtës krahu

Roberto Carlos (120 paraqitje – Real Madrid dhe Fenerbahce)

carlos
Gary Neville (109 paraqitje – Manchester United)

nevilleMesfushorë

Mesfushorë qendrorë

Xavi (151 paraqitje – Barcelona)
xavi
Clarence Seedorf (125 paraqitje – Ajax, Real Madrid dhe Milan)

seedorf

Mesfushorë ofensivë (anësorë)

Cristiano Ronaldo (127 paraqitje – Manchester United dhe Real Madrid)

ronaldo
Ryan Giggs (141 paraqitje – Manchester United)

giggs

Sulmues

Lionel Messi (106 paraqitje – Barcelona)

leo
Raul (142 paraqitje – Real Madrid dhe Schalke)

raul

Trajner

Sir Alex Ferguson (drejtoi 190 ndeshje – Manchester United).

fergie