Eurosport: Xhakës i ofrohet mundësia për të përfaqësuar Kosovën (Foto)

235

Rrjeti i madh sportiv, Eurosport, është marrë me përfaqësuesen e Kosovës në futboll dhe mesfushorin e Arsenalit, Granit Xhaka, ku theksoi se iu është ofruar shansi për të kaluar ekipet kombëtare nga Zvicra te Kosova.

Ekipi kombëtar i Kosovës është njohur nga FIFA katër muaj më parë, dhe ata luajnë ndeshjen e tyre të parë ndërkombëtare kundër Finlandës në 5 shtator.

Skuadra për këtë ndeshje pritet të shpallet këtë javë, dhe Federate kosovare e futbollit ka ftuar Xhakën për të përfaqësuar vendin e tyre.

“Kosova ka ftuar publikisht dhe privatisht çdo lojtar kosovar që luan për çdo ekip tjetër kombëtar. Gjithkush është i mirëpritur të bashkohen me ne në sfidat tona të reja dhe shumë të rëndësishme”, thuhet në deklaratën e federatës së futbollit të Kosovës, transmeton Eurosport, përcjell Telegrafi.

 

Edhe tifozët kosovar të klubit të Arsenalit kanë lutur atë për t’u bashkuar me ekipin përfaqësues të Kosovës me anë të një deklarate.

“Sa më shumë që ne e vlerësojmë atë që vendet si Zvicra e kanë bërë për të rritur fëmijët tanë, ne duam që të kthehet se kemi nevojë për të. Granit, është koha për ju, për t’u bërë një idhull në tërë Kosovën, një hero i gjallë”.

“Duke luajtur për ekipin kombëtar të Kosovës nuk mund të përfitosh materialisht aq shumë sa do të fitoje për Zvicrën, por ju do të fitoni diçka shumë më të vlefshme dhe të rëndësishme. Zemrat tona”,

Megjithatë, kjo thirrje nuk është vetëm për Xhakën, i cili është një futbollist i njohur që mund të jenë të ligjshëm për të përfaqësuar Kosovën.

Adnan Januzaj, Shefki Kuqi, Valon Behrami, Lorik Cana, Xhevat Prekazi, Xherdan Shaqiri, vëllai i Granitit, Taulanti, dhe Admir Mehmedi janë ata që besohet të jenë të ligjshëm për ekipin e sapo njohur. /Telegrafi/

xhaka