Cila ka qenë kënga hit në vitin kur ju keni lindur?

443

Billboard ka mbajtur regjistrin e top këngëve për secilin vit, duke filluar nga 1946 e deri më sot.

Cilido të ketë qenë viti kur ju keni lindur, në atë vit ka pasur një këngë hit së cilës nuk keni mundur t’i shmangeni, percjell Gazeta Sheshi.

Ne nuk mendojmë shumë për këtë, por muzika e cila është lëshuar përreth nesh gjatë gjithë rritjes është rrënjosur tek ne dhe do të qëndrojë me ne gjatë gjithë jetës. Mund të ketë qenë ndonjë nga hitet e Elvis Presley-t gjatë viteve të 50-ta, e Beatles ose ndoshta e George Michael gjatë viteve të 80-ta, apo ndonjë artisti tjetër që e ka definuar radion gjatë dekadës ose edhe më gjatë. Me rëndësi është që ato hite do të jenë me ne përherë.

Business Insider e ka përpiluar listën e të gjitha këngëve hit të mbledhura nga Billboard. Gjejeni vitin tuaj të lindjes dhe kuptojeni se cila ka qenë kënga hit e atij viti.

2015: Mark Ronson feat. Bruno Mars, “Uptown Funk!”

2014: Pharrell Williams, “Happy”

2013: Macklemore and Ryan Lewis feat. Wanz, “Thrift Shop”

2012: Gotye feat. Kimbra, “Somebody That I Used To Know”

2011: Adele, “Rolling In The Deep”

2010: Ke$ha, “TiK ToK”

2009: Black Eyed Peas, “Boom Boom Pow”

2008: Flo Rida feat. T-Pain, “Low”

2007: Beyonce, “Irreplaceable”

2006: Daniel Powter, “Bad Day”

2005: Mariah Carey, “We Belong Together”

2004: Usher feat. Lil Jon and Ludacris, “Yeah!”

2003: 50 Cent, “In Da Club”

2002: Nickelback, “How You Remind Me”

2001: Lifehouse, “Hanging By A Moment”

2000: Faith Hill, “Breathe”

1999: Cher, “Believe”

1998: Next, “Too Close”

1997: Elton John, “Candle In The Wind 1997 / Something About The Way You Look Tonight”

1996: Los Del Rio, “Macarena (Bayside Boys Mix)”

1995: Coolio, “Gangsta’s Paradise”

1994: Ace Of Base, “The Sign”

1993: Whitney Houston, “I Will Always Love You”

1992: Boyz II Men, “End Of The Road”

1991: Bryan Adams, “(Everything I Do) I Do It For You”

1990: Wilson Phillips, “Hold On”

1989: Chicago, “Look Away”

1988: George Michael, “Faith”

1987: Bangles, “Walk Like An Egyptian”

1986: Dionne and Friends, “That’s What Friends Are For”

1985: Wham!, “Careless Whisper”

1984: Prince, “When Doves Cry”

1983: Police, “Every Breath You Take”

1982: Olivia Newton-John, “Physical”

1981: Kim Carnes, “Bette Davis Eyes”

1980: Blondie, “Call Me”

1979: Knack, “My Sharona”

1978: Andy Gibb, “Shadow Dancing”

1977: Rod Stewart, “Tonight’s The Night (Gonna Be Alright)”

1976: Wings, “Silly Love Songs”

1975: Captain and Tennille, “Love Will Keep Us Together”

1974: Barbra Streisand, “The Way We Were”

1973: Tony Orlando and Dawn, “Tie A Yellow Ribbon Round The Ole Oak Tree”

1972: Roberta Flack, “The First Time Ever I Saw Your Face”

1971: Three Dog Night, “Joy To The World”

1970: Simon and Garfunkel, “Bridge Over Troubled Water”

1969: Archies, “Sugar, Sugar”

1968: Beatles, “Hey Jude”

1967: Lulu, “To Sir With Love”

1966: Sgt. Barry Sadler, “The Ballad Of The Green Berets”

1965: Sam The Sham and The Pharaohs, “Wooly Bully”

1964: Beatles, “I Want To Hold Your Hand”

1963: Jimmy Gilmer and The Fireballs, “Sugar Shack”

1962: Mr. Acker Bilk, “Stranger On The Shore”

1961: Bobby Lewis, “Tossin’ And Turnin’”

1960: Percy Faith, “Theme From ‘A Summer Place’”

1959: Johnny Horton, “The Battle Of New Orleans”

1958: Domenico Modugno, “Volare (Nel Blu Dipinto Di Blu)”

1957: Elvis Presley, “All Shook Up”

1956: Elvis Presley, “Heartbreak Hotel”

1955: Perez Prado, “Cherry Pink And Apple Blossom White”

1954: Kitty Kallen, “Little Things Mean A Lot”

1953: Percy Faith, “Song From Moulin Rouge”

1952: Leroy Anderson, “Blue Tango”

1951: Nat King Cole, “Too Young”

1950: Gordon Jenkins and The Weavers, “Goodnight Irene”

1949: Vaughn Monroe, “Riders In The Sky”

1948: Pee Wee Hunt, “Twelfth Street Rag”

1947: Francis Craig, “Near You”

1946: Perry Como, “Prisoner Of Love”