Bota flet për Kosovën

Mediet e huaja i kanë vënë theks të veçantë të hënën pjesëmarrjes së parë dhe historike të klubeve kosovare në garat evropiane.

“Trepça ’89 e bën debutimin në Champions League”, shkruan gjiganti mediatik “Reuters”. Ndërkaq mediet suedeze janë marrë me përballjen në mes skuadrës së këtij vendi, Norrkoping, me FC Prishtinën.

Uebfaqja suedeze “nt.se” ia ka kushtuar një shkrim këtij dueli, duke e përmendur historinë e Bardhekaltërve dhe debutimin e tyre në Evropë pas pritjes së gjatë.

Për duelet me skuadrat respektive, në uebfaqet e tyre zyrtare kanë shkruar edhe Vikingur dhe Norrkopingu, duke përmendur faktin se do të ballafaqohen me ekipe që do të debutojnë në garat evropiane.