7 Arsye pse Cristiano Ronaldo është më i mirë se Lionel Messi

546

Dhe pyetja del edhe njëherë në sypërfaqe – cili është më i mirë: Cristiano Ronaldo apo Lionel Messi? Rivalët e La Liga-s kanë dominuar Ballon d’Or në gjashtë vitet e fundit, por Ronaldo tani ka arsye të mburret pas suksesit që arriti me vendin e tij në Euro 2016, shkruan Tele Sport. Triumfi i tij, për t’i shtuar dhimbjen argjentinasit, erdhi vetëm një javë Messi zhgënjeu sërish në finalen e Copa America dhe shpalli largimin e tij nga kombëtarja. Më poshtë keni 7 arsye pse Ronaldo është më i mirë se Messi:

7. Më shumë Këpucë të Arta në Evropë


Këpuca e Artë Evropiane i jepet lojtarit që regjistron më shumë gola në ligat evropiane. Ronaldo e ka fituar këtë çmim katër herë, duke përfshirë edhe një sezon te Manchester United, teksa Messi e ka fituar tre herë.

6. Rekordi i golave në Champion League


Në skenën më prestigjioze të Evropës, kush ka prodhuar më shumë gola? Edhe një herë, Ronaldo është i pari, i ndjekur nga Messi. Ronaldo momentalisht ka 93 gola në Champions League në karrierë, teksa Messi ka 83.

5. Më shumë para të dhëna për bamirësi


Përveç gjithë arritjeve të tij në futboll, Ronaldo është emëruar si lojtari që dhuron më shumë para nga faqja që merret me këtë studim dosomething.org. Ai madje ka shitur Këpucën e Artë të vitit 2011 për 1.5 milionë euro për të mbledhur fonde për një shkollë në Gaza.

4. Atleti më i mirë


Me siguri që nuk ka dyshim kur vjen pyetja se kush është atleti më superior. Forca e pabesueshme e Ronaldo-s, kërcimi dhe shpejtësia e tij thjesht nuk kapen dot nga Messi.

3. Ka fituar Ballon d’Or në dy vende të ndryshme


Messi (pesë) mund të ketë fituar më shumë Ballon d’Or Ronaldo (tre), por ai ka arritur të fitojë çmimin më prestigjioz në botë në nivelin personal në dy vende të ndryshme. I vetmi lojtar që e ka bërë këtë është Ronaldo braziliani për Inter dhe Real Madrid.

2. Trofe në dy vende të ndryshme

Teksa Messi ka fituar më shumë trofe se Ronaldo, ylli portugez ka fituar në dy kampionate të nryshëm – në Angli dhe Spanjë. ai gjithashtu pushtoi evropën si me Manchester United dhe Real Madrid.

1. Turneu ndërkombëtar


Fitorja e Portugalisë në Euro 2016 i jep Ronaldo-s një avantazh të lehtë kundrejt Lionel Messi-t në skenën ndërkombëtare. Argjentinasi ka humbur katër finale me kombëtaren e tij teksa rivali i tij ka fituar një finale Evropiani dhe ka fituar një tjetër.